مسافرت با نوزاد، مهمترین نکات در سفر با کودک

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
مسافرت با نوزاد لذت بخش است. هر روز از منزل بیرون بروید. کودک از دیدن منظره‌ها، صداها و بوهای‌ جدید شگفت‌زده خواهد شد و خود شما نیز آرامش می‌‌یابید. پس از این دوره، تا سالهای‌ سال دیگر تا این حد قادر نخواهید بود به سفر بروید!
مسافرت با نوزاد

در این نوشته میخوانید

مسافرت با نوزاد لذت بخش است. هر روز از منزل بیرون بروید. کودک از دیدن منظره‌ها، صداها و بوهای‌ جدید شگفت‌زده خواهد شد و خود شما نیز آرامش می‌‌یابید. پس از این دوره، تا سالهای‌ سال دیگر تا این حد قادر نخواهید بود به سفر بروید.

مسافرت با نوزاد

نوزادان را می‌‌توان جابه‌جا کرد، حمل آنها آسان است، تقریباً همه جا به خواب می‌‌روند و برای‌ اینکه در رستوران مورد علاقه‌شان بمانند، اصرار یا التماس نمی‌‌کنند. حداکثر استفاده را از این مزایا بکنید.

مسافرت با نوزاد

گردش در شهر

کودکان هنگام بیرون رفتن از منزل به مقصد اهمیتی‌ نمی‌‌دهند، اما بزرگسالان کمی‌ احساس سرگردانی‌ خواهند کرد. در دوره نوزادی‌ اولین پسرم، به خرید تمبر عادت کردم؛ زیرا پستخانه در نزدیکی‌ منزلمان بود.

در روزهای‌ اولِ کمبود خواب، دفتر پستی‌ دورترین محلی‌ بود که رفتن به آنجا در تصورم می‌‌گنجید، ولی‌ بعدها به بیهوده بودن این کار پی‌‌بردم و به کارهای‌ جالب‌تری‌ در حوالی‌ منزل دست زدم. برای‌ اغلب ما چندین محل در فاصله کمی‌ از منزلمان وجود دارد که می‌‌توانیم سری‌ به آنها بزنیم.

فروشگاهها محلهای‌ مناسبی‌ برای‌ کودکان هستند. سوپرمارکتها، مبل فروشی‌‌ها و کتاب فروشی‌‌ها، همه مملو از اشیائی‌ به رنگهای‌ زنده و درخشان و شکلهای‌ متنوع و افراد عاشق لبخند زدن برروی‌ کودکان هستند.

برای‌ خرید مواد غذایی‌ به سوپر مارکت بروید. برخی‌ از چرخهای‌ مخصوص خرید سوپرمارکتها به صندلی‌ بچه مجهز هستند. البته می‌‌توانید کودک را در کوله‌جلویی‌ یا اسلینگ نیز قرار دهید، یا اگر فقط خرید مختصری‌ داشته باشید، اجازه دهید در کالسکه‌اش بماند.

گاهی‌ در سوپر مارکتها بادکنکهای‌ رنگی‌ مجانی‌ در اختیار کودکان قرار می‌‌دهند. بند آن را برای‌ سرگرم کردن کودک به صندلی‌ خودرو، چرخ خرید یا کالسکه گره بزنید. اگر کودک خوردن غذا با دست را آموخته است، پاره‌ای‌ میوه نرم به دستش بدهید.

خرید با کودک

به مراکز خرید بروید. در باره تمام آنچه مشاهده می‌‌کنید با کودک صحبت کنید. فواره‌های‌ بیرون از مرکز خرید و ویترینهای‌ مغازه‌ها را مورد تحسین قرار دهید (لازم نیست از آنها خرید کنید). من هرگز به اندازه دوره‌های‌ مرخصی‌ زایمانم در باره مد روز اطلاعات تازه و جدید نداشته‌ام.

متوجه شدیم که یک صندلی‌ پایه بلند گیره‌دار به خوبی‌ کف ساک برزنتی‌ بزرگ ما جا می‌‌گیرد.

لوازم جانبی‌‌ برای مسافرت با نوزاد

هر چه کیف پوشک کامل‌تر باشد، در حین سفر نیاز کمتری‌ به خرید پیدا خواهید کرد؛ در هر صورت قضاوت با خود شماست. اگر بیشتر سفرهای‌ شما انجام کارهای‌ محوله یا بردن و برگرداندن فرزندان بزرگترتان به مدرسه باشد، احتمالاً به تمام آنچه در این فهرست آمده است نیاز ندارید. اقلامی‌ را که کمتر نیاز دارید، در کیف یا ساک جداگانه‌ای‌ قرار دهید و برای‌ سفرهای‌ یک روزه و یک شبه همراه ببرید.

بیشتر بخوانید
نشستن نوزاد، مهارتی بین غلطیدن تا راه افتادن!

گردش با نوزاد

لوازم سفر را از پیش آماده کنید تا از شتاب و عجله در انجام کارها، که بر اثر فراموش کردن لوازم مهم و اصلی‌ پیش می‌‌آید، پیشگیری‌ شود.

 • پوشک (حداقل چهار عدد)
 • دستمال مرطوب بچه‌
 • پماد سوختگی‌ پوشک‌
 • کیسه پلاستیک‌
 • پتوی‌ سبک (برای‌ روانداز کودک و یا تشکچه زیرانداز برای‌ مواقع بازی‌)
 • تشکچه ضد آب تعویض پوشک یا زیرانداز لاستیکی‌‌
 • پوشک پارچه‌ای‌ (برای‌ پاک کردن آثار آروغ و نظافت کلی‌)
 • کرم ضد آفتاب (برای‌ کودکان بیش از شش ماهه)
 • بطری‌ و شیر، مگر اینکه کودک فقط از سینه خود شما تغذیه شود
 • غذا برای‌ کودک بزرگ‌تر (گندمک و غیره)
 • میان وعده‌هایی‌ برای‌ خود شما
 • بطری‌ آب (برای‌ آشامیدن مامان و نیز برای‌ نظافت)
 • لباس اضافی‌ برای‌ کودک‌
 • یک پیراهن یا بلوز اضافی‌ برای‌ خودتان‌
 • یک شمعک یا استیک لکه بَر
 • دستمال کاغذی‌‌
 • چند اسباب‌بازی‌ یا جغجغه‌
 • مجله یا کتاب برای‌ مامان‌
 • تلفن همراه (خب، داشتن آن نشانه به روز بودن است!)

صرف غذا بیرون از منزل‌

تا زمانی‌ که فرزندتان در مرحله «چمدان»(یعنی‌ می‌‌توانید او را هر جا بنشانید، بدون اینکه قادر به حرکت باشد) است، می‌‌توانید هر اندازه که دوست دارید ناهار، صبحانه یا شام را بیرون از منزل صرف کنید و تا موقعی‌ که او غذاهای‌ سفت و جامد نمی‌‌خورد، شما در باره انتخاب رستوران نگرانی‌ نخواهید داشت.

می‌‌توانید در رستورانی‌ دارای‌ رومیزی‌ پارچه‌ای‌ غذا بخورید (اما اول وقت به آنجا بروید، کمتر ناراحت کننده و بیشتر سرگرم کننده خواهد بود)، مشتری‌ دائمی‌ رستوران مورد علاقه‌تان بشوید؛ ممکن است دریابید که کودکتان به وسیله کارکنان رستوران «پذیرفته» شده و با نام بردن از او استقبال می‌‌شود. ا

گر کودکتان در صندلی‌ خودرو به خواب می‌‌رود، می‌‌توانید با اطمینان او را برای‌ مدتی‌ زیر میز قرار دهید. اگر کودک گرسنه است و شما شیر خود را به او می‌‌دهید، با دستمالی‌ روی‌ شانه خود را بپوشانید و او را تغذیه کنید؛ غذایی‌ که خوردن آن با یک دست زیاد مشکل نیست سفارش دهید. از مصرف سوپ داغ، قهوه و چای‌ خودداری‌ کنید.

نکات دیگر برای مسافرت با نوزاد

گندمک یا سایر غذاهای‌ انگشتی‌ را همراه بیاورید و آن را کم‌کم در اختیار کودک قرار دهید.

چند اسباب‌بازی‌ کوچک همراه داشته باشید تا در صورت کم شدن علاقه به غذا، کودک را سرگرم کنند.

غذا را به سرعت سفارش دهید و با آماده شدن غذا، صورت حساب را طلب کنید (ممکن است بتوانید شام را با آرامش نسبی‌ صرف کنید، ولی‌ انتظار طولانی‌ مدت برای‌ صورت حساب موجب بی‌‌حوصله شدن کودک می‌‌شود).

غذا خوردن نوزاد

قهوه، چای‌ و دسر را فراموش کنید. اگر بتوانید غذایتان را تا حد سالاد و غذای‌ اصلی‌ صرف کنید، خود را خوش‌شانس بدانید.

بیشتر بخوانید
قولنج نوزادان، روش های پیشگیری از کولیک و رفع آن

حداکثر انعام ممکن را بپردازید؛ یاد شما به خاطر خواهد ماند؛ به خاطر ریخت و پاش بی‌‌حد و حصری‌ که برجای‌ گذاشته‌اید.

تغذیه کودک بزرگ‌تر در مسافرت با نوزاد

اگر برای‌ کودک بزرگ‌ترتان غذایی‌ همراه نیاورده‌اید، نگاهی‌ خلاقانه به منوی‌ رستوران بیندازید. آیا سبزیجات همراه با غذای‌ اصلی‌ به سر میز آورده می‌‌شود؟

شاید بتوانید قدری‌ سبزیجات بخارپز سفارش بدهید، سپس آنها را به قطعات کوچک ببرید یا با چنگال نرم کنید. (شاید در آشپزخانه رستوران بتوانند آنها را بیشتر بپزند تا به اندازه کافی‌ برای‌ کودک نرم شود).

آیا در منو تخم‌مرغ دیده می‌‌شود؟ خاگینه زرده‌تخم‌مرغ سفارش دهید. میز سالاد وجود دارد؟ در آنجا به دنبال سبزیجات و میوه‌های‌ نرمی‌ بگردید که بتوانید به قطعات کوچک ببرید. در یک رستوران چینی‌ هستید؟ یک پرس توفوی‌ سرد با کمی‌ سس سویا سفارش دهید. در رستوران ایتالیایی‌ هستید؟ پرسی‌ از ریزوتو(۷۸) یا پولنتا بخواهید. اغلب رستورانها می‌‌توانند یک پرس ماکارونی‌ یا پاستای‌ ساده تهیه کنند.

دو نظر موافق‌

به سینما بروید. سانس بعدازظهر را که سالن تقریباً خالی‌ است یا سایر سانس‌های‌ خلوت را انتخاب کنید. صندلی‌ نزدیک راهرو را انتخاب کنید تا در صورت نیاز راه گریزی‌ داشته باشید؛ البته احتمالش کم است.

سالنهای‌ سینما تاریک هستند و کودک، در صورتی‌ که شیرش را خورده باشد، به احتمال زیاد به خواب خواهد رفت. در غیر این صورت هم فیلم را تماشا خواهد کرد. می‌‌توانید اسباب‌بازی‌ بدون سر و صدای‌ پارچه‌ای‌ یا دندان‌گیری‌ را همراه بیاورید. البته این موقعیت، فرصت مناسبی‌ برای‌ تماشای‌ یک فیلم سراسر زد و خورد که صدای‌ غیژغیژ لاستیک‌های‌ خودروها و تیراندازی‌ با شدت تمام از بلندگوهای‌ اطراف پخش می‌‌شود، نیست. یک فیلم سینمایی‌ بچگانه – که گفت‌وگوهای‌ زیاد و نمای‌ نزدیک از صورتها دارد (که کودکان عاشق آنها هستند) انتخاب کنید. آخرین فرزند من تا حدود ده ماهگی‌ در برنامه ماهیانه گروه ما به‌طور مرتب شرکت می‌‌کرد.

سینما رفتن نوزاد

در بعضی‌ شهرها، سینماها والدین را به آوردن فرزندانشان به سینما در سانس‌های‌ خاصی‌ تشویق می‌‌کنند، سانسی‌ که سر و صدا کردن کودکان آزاد است.

 به راه بیفتید

اگر به دوچرخه‌سواری‌ علاقه دارید، مجبور نیستید از آن صرفنظر کنید و اگر هیچ‌وقت دوچرخه‌سواری‌ نکرده‌اید، شاید حالا زمانی‌ برای‌ شروع باشد (اما از مسیرهای‌ کوتاه و آسان شروع کنید). در معرض تابش مداوم خورشید قرار نگیرید (کلاه کودک را فراموش نکنید) و از مسیرهایی‌ که درختچه‌های‌ پرشاخ و برگ دارد اجتناب کنید تا زمانی‌ که کودک وزن زیادی‌ نیافته است از کوله جلویی‌ و بعد از آن، از کوله‌پشتی‌ استفاده کنید.

در اطراف منزلتان قدم بزنید. گل‌کاریها و فضای‌ سبز خیابان را تحسین کنید. پیاده‌روی‌ خود را به روزهای‌ مطبوع بهاری‌ منحصر نکنید. قدم زدن در باران را امتحان کنید، چنانچه کودک در کوله جلویی‌ یا کوله‌پشتی‌ است، یک چتر هردوی‌ شما را حفظ خواهد کرد و کودک از صدا و رایحه باران لذت خواهد برد. شب نیز برای‌ قدم زنی‌ از خانه خارج شوید و برای‌ سرگرم کردن کودک همراه بردن چراغ‌قوه را فراموش نکنید.

بیشتر بخوانید
کمک های اولیه در زمان آسیب دیدن نوزاد و کودک

دوچرخه سواری

در باره پارک و زمین بازی‌ چه نظری‌ دارید؟

محلهای‌ بسیار خوبی‌ برای‌ ملاقات و آشنایی‌ با سایر مادران هستند، ولی‌ بهتر است بعد از یادگیری‌ نشستن یا خزیدن کودک و توانایی‌ او برای‌ استفاده از تاب و شن‌بازی‌، مورد استفاده قرار گیرند. تا فرا رسیدن آن زمان، محلهای‌ مورد علاقه خود را انتخاب کنید؛ زیرا طی‌ چند سال آینده، زمان زیادی‌ را در زمینهای‌ بازی‌ صرف خواهید کرد.

کودک دوچرخه سوار

بعد از اینکه کودک قادر به نشستن و کنترل سرش برای‌ مدت نسبتاً طولانی‌ شد (معمولاً حدود نه ماهگی‌)، برای‌ دوچرخه سواری‌ آماده است. کلاه ایمنی‌ مناسب سر او (دقت داشته باشید که پشت آن دارای‌ قوس ملایم و نه حالت شیپور مانند باشد، زیرا در این صورت او به راحتی‌ قادر نخواهد بود سرش را تکیه بدهد یا عقب ببرد) و زین دوچرخه (دقت نمایید به گونه‌ای‌ که پاها را از چرخها دور نگه‌دارد طراحی‌ شده باشد) یا یک ترک‌بند برایش تهیه کنید.

جنگجوی‌ جاده‌

کودک در ماشین

عده‌ای‌ از کودکان به محض شروع به کار موتور خودرو به خواب می‌‌روند؛ در حالی‌ که بعضی‌ دیگر فریاد می‌‌کشند و جیغ می‌‌زنند. هنری‌، فرزند سیسیلی‌، جزء گروه اول بود و در نتیجه او برای‌ خواباندن کودک معمولاً بدخُلقَش نیاز نداشت مسافتهای‌ طولانی‌ را رانندگی‌ کند. فرزندان من، زمانی‌ که توانستند در صندلی‌ کودک خودرو، رو به جلو بنشینند، در گروه دوم قرار داشتند.

بستن چمدان برای‌ مسافرت با نوزاد

بستن چمدون نوزاد

علاوه بر لباس نوزاد، وسایل زیر را نیاز خواهید داشت:

 • صندلی‌ بچه خودرو
 • کالسکه‌:ممکنه جا گیر باشد ولی در مسافرت با نوزاد خیلی کار بردی است
 • غذای‌ سفر، شامل شیرخشک و آب، در صورت تغذیه کودک از شیشه
 • پوشک و دستمال مرطوب (به اندازه مصرف دو روز همراه داشته باشید و برای‌ مصرف بیشتر در مقصد تهیه کنید).
 • اسباب‌بازی‌ «جدید» برای‌ سفر
 • شی‌‌ء مورد علاقه کودک؛ اگر داشته باشد.
 • تخت قابل حمل، ملافه، پتوی‌ مورد علاقه‌
 • صندلی‌ پایه بلند قابل حمل و نقل‌
 • نوار یا سی‌‌دی‌ موسیقی‌، در صورت سفر با خودرو
 • وسایل حفاظتی‌ کودک (در صورت خزیدن کودک، در مقصد حداقل یک اتاق را برای‌ بچه ایمن سازید وگرنه تعطیلات چندانی‌ نخواهید داشت. چند درپوش پریز برق و چند قفل کابینت نیز همراه داشته باشید).
 • دفترچه بیمه پزشکی‌ و شماره تلفن پزشکتان‌
 • کیف کمکهای‌ اولیه‌
 • نوار چسب بی‌‌رنگ (سرگرمی‌ غیرمخرب و بی‌‌پایان)
 • کرم ضد آفتاب‌
بیشتر بخوانید
غذای نوزاد و مهمترین نکات تغذیه ای کودک

برنامه شما برای مسافرت با نوزاد

مسافرت با نوزاد را در  دراز مدت ‌براساس برنامه خواب کودک برنامه‌ریزی‌ کنید. می‌‌دانید که او تنها حدود یک ساعت، و نه بیشتر، با رضایت و خوشحالی‌ در صندلی‌ بچه خودرو بیدار می‌‌ماند. چنانچه حدود یک ساعت پیش از زمان چرت زدن او حرکت کنید، او به مدت یک ساعت بیدار و سپس، اگر خوش‌شانس باشید، برای‌ دو ساعت به خواب فرو خواهد رفت.

بعد از این مدت برای‌ تغذیه و تعویض پوشک کودک و احتمالاً صرف شام خودتان توقف کنید. سپس او برای‌ یک ساعت دیگر در خودرو بیدار خواهد بود و امیدواریم که تا آن موقع دیگر به مقصد رسیده باشید.

در صورت گرسنه بودن کودک، او را در حال حرکت اتومبیل از صندلی‌ بچه خارج نکنید. برای‌ شیر دادن به او در محلی‌ توقف کنید. (مادری‌ اظهار می‌‌داشت که یکبار از صندلی‌ کناری‌، بدون باز کردن کمربند ایمنی‌، برروی‌ صندلی‌ کودک خم شده است، کاری‌ بس ناراحت کننده و البته خطرناک و سپس می‌‌افزاید: من دیگر هرگز با کودکی‌ به آن کوچکی‌، به سفر طولانی‌ با اتومبیل نخواهم رفت).

شیر دادن مادر بغل جاده

یکی‌ از مزایای‌ مسافرت با نوزاد زیر دو سال با اتومبیل، این است که به ندرت به علت حرکت اتومبیل به سرگیجه و تهوع دچار می‌‌شوند. این مشکل بعداً ممکن است بوجود آید ولی‌ تا آن زمان از این نظر مسئله‌ای‌ نخواهید داشت.

اوضاع نه چندان رو به راه هواپیما

هیچ چیز به اندازه اندیشیدن به اولین مسافرت با نوزاد با هواپیما در ذهن پدر و مادر – و نیز سایر مسافران و خدمه هواپیما – ترس و وحشت ایجاد نمی‌‌کند. ممکن است سفر سخت و در حقیقت وحشتناکی‌ باشد.

در مسافرت با نوزاد آن ممکن است ساعتها فریاد بکشد، با استفراغ همه جا را آلوده و تا آخرین دست لباس همراه را خیس کند. البته ممکن است کودک تمام مسیر را بخوابد و تنها هنگام فرود آمدن هواپیما بیدار شود.

سفر با کودک، در عین حال که ممکن است برای‌ والدین مشکل باشد، در شرایط عادی‌، برای‌ کودک خطرآفرین نیست. برای‌ چشم‌پوشی‌ از سفر هوایی‌ تا سن معینی‌ برای‌ کودک دلایل روشن پزشکی‌ وجود ندارد، اگر چه بعضی‌ خطوط هواپیمایی‌ سفر نوزادان چند روزه را ممنوع کرده‌اند. در موارد نه چندان ضروری‌ بهتر است سفر تا دوماهگی‌ کودک صورت نگیرد. هواپیماها محلی‌ آکنده از میکروبهای‌ مختلف هستند که ممکن است نوزاد کوچک‌تر از دو ماهه را به راحتی‌ بیمار سازند.

هنگام رزرو بلیت به خلق و خوی‌ کودکتان در ساعات مختلف روز توجه داشته باشید. چنانچه کودک بعدازظهرها بدقلقی‌ می‌‌کند و دوست دارد ساعتها راه برده شود، پرواز بعدازظهر احتمالاً مناسب نیست و اگر معمولاً به آسانی‌ به‌خواب می‌‌رود و تمام شب را می‌‌خوابد، شاید بتوانید لیوانی‌ نوشابه بنوشید.

بیشتر بخوانید
دندان نوزاد و اضطراب جدایی، علل اصلی گریه کودک

صندلی‌ اختصاصی‌

خرید بلیت برای‌ کودک را مدنظر قرار دهید. بله، او می‌‌تواند مجانی‌ (یا در پروازهای‌ بین‌المللی‌ با هزینه ناچیز) سفر کند و خرید بلیت یک هزینه اضافی‌ سرسام‌آور و کمرشکن است، ولی‌ داشتن محل مطمئنی‌ برای‌ قرار دادن صندلی‌ اتومبیل کودکتان، تفاوت زیادی‌ بین یک سفر صرفاً استرس‌آور و یک شکنجه ایجاد می‌‌کند. (مثلاً در صورت به خواب رفتن کودک می‌‌توانید او را زمین بگذارید تا بتوانید سینی‌ پشتی‌ را باز کرده و خود نیز چیزی‌ بخورید). و البته بسیار ایمن‌تر نیز هست. از دفاتر فروش بلیت بپرسید – بلیت کودک احتمالاً بهای‌ زیادی‌ نخواهد داشت.

صندلی نوزاد

شیر اضافی‌ فراوانی‌ همراه بیاورید. سفر با هواپیما موجب کم‌آبی‌ بدن می‌‌شود و مکیدن به پیشگیری‌ از مشکل فشار گوش در کودک کمک می‌‌کند. در صورت استفاده از شیرخشک، آب جوشیده زیادی‌ همراه
داشته باشید. (هرگز خاطره یکی‌ از سفرهایم را که طی‌ آن چندین بار از مهماندار برای‌ شیر کودکم آب خواستم فراموش نمی‌‌کنم. او مرا به دستشویی‌ و استفاده از آب لوله آن حواله کرد. مجبور شدم بپذیرم، اما هنگام تکان تکان دادن پستانک برای‌ مخلوط کردن آن متوجه یادداشت «غیرقابل آشامیدن» بر بالای‌ دستشویی‌ شدم).

پیش از سوار شدن. سوار شدن به هواپیما و مستقر شدن در محل و جاسازی‌ لوازم و وسایلتان پیش از ورود خیل مسافرانِ هیجان زده که با عجله و فشار سعی‌ در گذر از شما دارند، بسیار آسان‌تر است.

متأسفانه آداب و نزاکت اجتماعی‌ روزبه‌روز کمتر و کمتر رعایت می‌‌شود. از مسئولان امکان ورود به هواپیما پیش از سایر مسافران را بپرسید؛ بعضی‌ خطوط هوایی‌ این خواسته مسافر را اجابت می‌‌کنند.

هنگام بلند شدن و فرود آمدن هواپیما به کودک خود شیر بدهید. مکیدن و قورت دادن به پیشگیری‌ از ناراحتی‌ گوش بر اثر تغییرات فشار هوا کمک می‌‌کند. در صورت خواب بودن کودک هنگام برخاستن هواپیما اجازه دهید خواب بماند.

در حال فرود او را بیدار کنید؛ زیرا در این وضعیت فشار هوا در بدترین حالت قرار دارد. در صورتی‌ که کودک میل به نوشیدن نداشته باشد، با قطره‌چکان چند قطره آب، آب‌میوه یا شیر در دهان او بریزید، کودک آن را فرو خواهد برد و همین کار گوشهای‌ او را باز خواهد کرد. (البته جیغ کشیدن و فریاد زدن نیز گوشهایش را باز خواهد کرد).

خودتان نیز مایعات زیادی‌ بنوشید. یک بطری‌ آب معدنی‌ همراه داشته باشید. نوشیدن آب از بطری‌، هنگام کلنجار رفتن با کودک، بسیار آسان‌تر از لیوان یا قوطی‌ است در صورتی‌ که از سینه خود به کودک شیر می‌‌دهید، میزان آب بدن اهمیت زیادی‌ دارد. بار دیگر یادآوری‌ می‌‌کنیم که سفر با هواپیما موجب کاهش شدید آب بدن می‌‌شود. در صورت بی‌‌توجهی‌ به این امر، میزان شیرتان تا یکی‌ دو روز کاهش می‌‌یابد.

بیشتر بخوانید
برنامه خواب کودک و اصول آن را بشناسید

لباس اضافی‌ همراه داشته باشید. کودک تنها کسی‌ نیست که در صورت استفراغ و تهوع یا نشت از پوشک، آلوده می‌‌شود. یک دست لباس اضافی‌ (برای‌ خودتان) و یک کیسه نایلون برای‌ لباسهای‌ آلوده در کیف داشته باشید.

یکی‌ دو اسباب‌بازی‌ مورد علاقه کودک را همراه داشته باشید. همچنین در مورد وسایلی‌ که ممکن است به عنوان اسباب‌بازی‌ مورد استفاده قرار گیرند، کنجکاوی‌ نمایید. (کارتهای‌ چند لایه با تصاویری‌ از درهای‌ خروج اضطراری‌ برای‌ کودکان جذاب هستند؛ با پاکتهای‌ مخصوص تهوع نیز می‌‌توانید عروسک دستی‌ بسازید و یا با لیوانهای‌ کاغذی‌، بازی‌ روی‌ هم چیدن انجام دهید).

خواب برنامه‌ریزی‌ شده در مسافرت با نوزاد

چطور است به کودک خود دارو بخورانید؟ بعضی‌ از مادران از آنتی‌‌هیستامین‌های‌ بدون نیاز به نسخه پزشک برای‌ اطمینان از خواب فرزندشان در طول سفرهای‌ هوایی‌ استفاده می‌‌کنند. در هر صورت، حدود ۱۰درصد از کودکان واکنش متضادی‌ به آنتی‌‌هیستامین نشان می‌‌دهند و به جای‌ خوابیدن، سر حال می‌‌شوند. اگر این احتمال را می‌‌دهید، با پزشک خود در باره میزان دارو مشورت و قبل از سفر آن را در منزل آزمایش کنید.

خوابیدن نوزاد در مسافرت

اگر میل دارید کودکتان بدون استفاده از آنتی‌‌هیستامین آرامش بیشتری‌ داشته باشد، دم کرده بابونه را آزمایش کنید. (کودکان شیر مادر خور من که هرگز هیچ ماده‌ای‌، حتی‌ شیر مادر را از شیشه نمی‌‌خوردند، معمولاً به نوشیدن این دم کرده در هواپیما علاقه نشان می‌‌دادند).

پیش از خروج از منزل به قصد سفر آن را دم کنید، به حدود سه چهارم فنجان دم کرده داغ یک قاشق مرباخوری‌ شکر بیفزایید و در شیشه بریزید. تا هنگام سوار شدن به هواپیما، دمای‌ ملایمی‌ پیدا خواهد کرد.
سایر چالشهای‌ سفر

یکی‌ از تصوراتی‌ که باید از ذهن خود دور کنید، این است که میهماندار دوست شماست. در یک سفر کاری‌ که با لباس اداری‌ و تنها، به آرامی‌ در جای‌ خود نشسته و با رایانه خود کار می‌‌کنید، شاید این عقیده درست باشد. ولی‌ وقتی‌ در راهروی‌ هواپیما برای‌ آرام کردن کودکتان قدم می‌‌زنید و دائم با چرخ‌دستی‌ میهماندار برخورد می‌‌کنید، احتمالاً او دوست شما نخواهد بود.

البته گاهی‌ نیز با میهماندارِ بسیار مهربانی‌ مواجه می‌‌شوید که فرزند خردسالی‌ دارد یا شرایط شما را درک می‌‌کند. چنانچه هواپیما مملو از جمعیت نباشد، میهماندار ممکن است داوطلبانه از کودکتان مراقبت کند تا شما به دستشویی‌ بروید. (هر یک از ما که با چنین میهماندارانی‌ مواجه شده باشیم، او را تا ابد به خاطر خواهیم سپرد).

یافتن جایی‌ برای‌ تعویض پوشک در هواپیما یک چالش است. دستشوییها را فراموش کنید. بسیار به ندرت هواپیمایی‌ به میز تاشوی‌ تعویض پوشک مجهز است و حتی‌ در این صورت میزها به اندازه غیرقابل استفاده‌ای‌ کوچک‌اند. دستشویی‌‌ها هم دارای‌ سطح مناسب این کار نیستند و کف آنها معمولاً خیس و آلوده است.

بیشتر بخوانید
گریه نوزاد، علت ها و راه حل ها!

اگر تمام ردیف صندلی‌ در اختیار خود شماست، پوشک کودک را روی‌ همان صندلیها تعویض کنید. در صورت بدبو بودن پوشک با لبخندی‌ از مسافران دور و بر عذرخواهی‌ و پوشک را به سرعت هر چه بیشتر در کیسه و یا پاکت تهوع بیندازید. در اینجا سرعت اهمیت زیادی‌ دارد.

در صورتی‌ که تمام صندلیهای‌ یک ردیف در اختیارتان نیست، بهترین کار تعویض پوشک در انتهای‌ هواپیماست. سعی‌ کنید در مسیر رفت و آمد سایر مسافران قرار نگیرید و پیش از پهن کردن زیرانداز تعویض پوشک، یکی‌ دو حوله روی‌ کف پهن کنید (بار دیگر یادآوری‌ می‌‌کنم کف هواپیما ممکن است بسیار کثیف و آلوده باشد).

البته شما می‌‌توانید پیش از خروج از منزل، هنگام تعویض از پوشکی‌ که رطوبت را بیشتر از پوشکهای‌ معمولی‌ جذب می‌‌کند، استفاده کنید و مقدار زیادی‌ کرم بچه به کپلهای‌ فرزندتان بمالید و امیدوار باشید که کودک پیش از فرود هواپیما اجابت مزاج نداشته باشد.

به ماجراجویی‌ در مسافرت با نوزاد علاقه دارید؟

در جنگل‌

اگر چه ممکن است همراه بردن چند قلم وسیله اضافی‌ لازم باشد، می‌‌توانید نوزاد را همراه خود به کمپینگ و چادر زدن ببرید. علاوه بر وسایل عادی‌ چادر زدن، همراه بردن لوازم زیر را مدنظر داشته باشید:
زیرانداز ضدآب برای‌ داخل چادر یک استخر بادشدنی‌ برای‌ استفاده به عنوان حمام و یا به عنوان تخت برای‌ خوابیدن کودک‌

یک تشت بزرگ پلاستیک برای‌ لباسها و استفاده به عنوان وانی‌ برای‌ استحمام کودک‌

حمام تو تشت

رختخواب گرم اضافی‌‌ در مسافرت با نوزاد

پتویی‌ برای‌ نشستن بیرون چادر

محل چادر زدن را قبل از رها کردن کودک در آنجا، کاملاً وارسی‌ کنید تا مطمئن شوید گروه قبلی‌ اشیائی‌ را که مایل نیستید کودک در دهان بگذارد، جا نگذاشته است.

کودک در ساحل‌

من خود از علاقه‌مندان ساحل دریا هستم. بنابراین اولین جایی‌ که هنگام تصمیم‌گیری‌ برای‌ سفر به آن می‌‌اندیشم سواحل منطقه‌استوایی‌ است. هر سه فرزند من قبل از اینکه حتی‌ قادر به خزیدن باشند به اقیانوس وارد شدند و خواب بعدازظهرشان زیر چترهای‌ ساحلی‌ انجام می‌‌شد.

بازی نوزاد در ساحل

الیسا می‌‌گوید: «هنگام نوزادی‌ فرزندانم من بارها به کنار دریا رفتم. در این مورد تنها چیزی‌ که لازم دارید یک چتر و یک صندلی‌ محکم و خوب برای‌ نشستن هنگام شیردهی‌ است».

در مسافرت با نوزاد اگر برنامه شما اقامت یک روزه یا بیشتر در کنار دریا همراه با نوزادتان است، در محافظت او از اشعه آفتاب دقت داشته باشید. (اگر چه به نظر نمی‌‌رسد ضدآفتابهای‌ شیمیایی‌ اثرات منفی‌ برنوزادان داشته باشند، می‌‌توانید از کرمهای‌ اکسید تیتانیوم و یا روی‌ استفاده کنید که مانع فیزیکی‌ و نه شیمیایی‌ در راه رسیدن اشعه خورشید به پوست ایجاد می‌‌کنند).

بیشتر بخوانید
آموزش بستن قنداق نوزاد و استفاده از اسلینگ

قبل از استفاده از کرم ضدآفتاب آن را روی‌ گوشه‌ای‌ از پوست کودک آزمایش نمایید. (مقداری‌ ضدآفتاب روی‌ قسمت داخلی‌ آرنج کودک بمالید و با نوار چسب روی‌ آن را بپوشانید. یک‌بار بعد از بیست دقیقه و بار دیگر بعد از بیست و چهار ساعت محل را بررسی‌ کنید. در صورت مشاهده لکه‌های‌ قرمز و یا برجستگی‌ و تورم، آن مارک از ضدآفتاب را از گردونه مصرف خارج نمایید).

همچنین:

لباس نخی‌ سبکی‌ که دست و پای‌ کودک را بپوشاند در مسافرت با نوزاد، به او بپوشانید، چه ضد آفتاب بکار ببرید و چه نبرید. کلاهی‌ با لبه کامل دور تا دور و نیز عینک آفتابی‌ به کودک بپوشانید، که ممکن است از آنها خوشش نیاید ولی‌ احتمال پذیرش آنها نیز وجود دارد. به این‌ترتیب، شما کودک خود را از صدمات وارده دراز مدت به چشم و بدقلقی‌ کوتاه مدت – به علت ناراحت شدن از انعکاس اشعه خورشید از سطح دریا، حفاظت کرده‌اید.
چتر ساحلی‌ همراه ببرید و یا کرایه کنید و کودک را تا حد ممکن در سایه نگه‌دارید. سعی‌ کنید در وسط روز با هم ساحل را ترک کنید.

اگر کودک به اندازه‌ای‌ که با یک اسباب‌بازی‌ سرگرم شود، رشد کرده است، یک سطل و بیلچه همراه ببرید. ممکن است هنوز بازی‌ با آنها را یاد نگرفته باشد ولی‌ هنگامی‌ که آب بازی‌ و شن بازی‌ را به او نشان دهید آن را دوست خواهد داشت (کار او در این مرحله تخریب قلعه شنی‌ است که شما ساخته‌اید).

لوازم مهم برای بیرون رفتن با نوزاد

تعداد فراوانی‌ پوشک عادی‌ یا پوشک شنا همراه ببرید (پوشکهای‌ شنا مثل شورت عادی‌ بالا کشیده می‌‌شوند و جاذب سریع رطوبت نیستند و در نتیجه بر اثر شدت جذب آب اشباع نمی‌‌شوند، زیرا دارای‌ ژلهای‌ فوق‌العاده جاذب‌الرطوبه پوشکهای‌ عادی‌ نیستند. این نوع پوشکها قدرت بسیار خوبی‌ در نگهداری‌ مدفوع دارند، اما جاذب ادرار خوبی‌ نیستند). باقی‌ ماندن طولانی‌ مدت کودک در پوشک خیس ممکن است به ایجاد سوختگی‌ پوست منجر گردد و بنابراین عوض کردن مکرر پوشک کودک لازم است.

تی‌‌شرت اضافی‌ همراه داشته باشید در مسافرت با نوزاد. به منظور حفاظت کودک از اشعه خورشید، هنگام آب‌بازی‌ تی‌‌شرت او را از تن خارج نکنید. بعد از خاتمه آب‌بازی‌ آن را تعویض نمایید.

مایعات فراوان همراه ببرید (و نوشیدن آنها را به یاد داشته باشید) تا شما و فرزندتان دچار کم‌آبی‌ نشوید.

برای‌ برطرف کردن شن‌ها از بدن کودک از نشاسته ذرت یا پودر بچه حاوی‌ نشاسته ذرت استفاده کنید – بهتر از آب عمل می‌‌کند. کودکتان ممکن است شن‌ها را مزه کرده و حتی‌ مشتی‌ از آنها را بخورد. نگران نباشید، به سادگی‌ از دستگاه گوارش او عبور و در نهایت دفع می‌‌شوند.

بیشتر بخوانید
ایمنی کودک و ایمن کردن خانه برای نوزاد

تا زمانی‌ که کودک قادر به نگه‌داشتن سر به اختیار خود نیست، او را کاملاً در آب دریا و یا استخر فرو نبرید. به منظور پیشگیری‌ از کاهش غیرطبیعی‌ دمای‌ بدن (هیپوترمی‌)، آب باید نسبتاً گرم (۲۹ درجه سانتیگراد) باشد. کودک را نباید بیش از نیم‌ساعت در آب نگه‌داشت؛ حتی‌ آب گرم نیز در نهایت موجب سرد شدن بدن کودک می‌‌گردد.

شنا کردن کودک در دریا

در استخر، از تیوپهای‌ مخصوص کودک (دارای‌ تسمه‌های‌ نگهدارنده که از بین رانهای‌ کودک عبور داده می‌‌شود) و یا جلیقه نجات استفاده کنید ولی‌ هیچ یک از موارد بالا جایگزین دستان حمایتگر خود شما نیستند  در کنار کودک بمانید. کودک ممکن است از تیوپ خارج شده و یا با جلیقه نجات با صورت در آب بیفتد.

گزیده‌ای‌ از نکات مهم هنگام مسافرت با نوزاد

پیش از اینکه کودکتان خزیدن یا خوردن غذاهای‌ جامد را شروع کند، مسافرت با نوزاد ی  را که در انتظارش بوده‌اید، انجام دهید – تا مدتهای‌ مدید، این سفر برای‌ شما آخرین سفر «آسان» خانوادگی‌ خواهد بود.

اگر هنگام پیاده‌روی‌ کودک را با کوله‌پشتی‌ حمل می‌‌کنید، آینه کوچکی همراه داشته باشید و برای‌ دیدن پشت سر و دقت در حال و وضع او از آن استفاده کنید.

برای‌ تغذیه از شیشه در گردشهای‌ کوتاه، پیش از ترک منزل، شیشه را با آب‌جوش پر کنید و آن را در یک حوله کوچک بپیچید و در یک محفظه قرار دهید. آب ساعتها گرم باقی‌ خواهد ماند؛ هنگام تغذیه کودک، فقط مقداری‌ شیرخشک از پیش اندازه‌گیری‌ شده به آن اضافه کنید.

در رستوران غذا می‌‌خورید؟ براساس ریخت و پاشی‌ که برروی‌ میز غذا برجای‌ می‌‌گذارید، انعام مناسبی‌ بپردازید.

چادر می‌‌زنید؟ اگر از شیر خود به کودک نمی‌‌دهید و کودک در نیمه‌های‌ شب گرسنه می‌‌شود، یک شیشه شیر آماده در دسترس خود قرار دهید. هنگامی‌ که کودک گرسنه بیدار شود، گرم خواهد بود.

شیر خوردن نوزاد در مسافرت

برای‌ گرم کردن شیشه شیر در هواپیما، کیسه نایلون محکمی‌ را تا نیمه آب داغ پر کنید (مهماندار آب جوش برای‌ چای‌ در اختیار دارد). شیشه را در آن قرار داده بگذارید بماند.

هنگام ورود به هتل، به مامور مسئول اطلاع دهید که کودک شب‌ها بیدار می‌‌شود، احتمالاً اتاقی‌ که اطراف آن خالی‌ باشد و یا اتاقی‌ در انتهای‌ راهرو در اختیار شما قرار داده خواهد شد و مزاحمت کمتری‌ از طرف شما برای‌ سایر میهمانان ایجاد خواهد شد.

با کودک بدقلق در اتوبوس کلنجار می‌‌روید؟ کودک را در اختیار پدرش قرار دهید. کودک ممکن است درست به همان اندازه بدقلقی‌ نماید، اما احتمالاً پدر نگاههای‌ حاکی‌ از دلسوزی‌ بیشتری‌ از طرف سایر مسافران و کمکهایی‌ از دیگران دریافت خواهد کرد. (تبعیض جنسیتی‌ است ولی‌ حقیقت دارد).

بیشتر بخوانید
دندان های نوزاد و مراقبت از لثه

در صورت داشتن توانایی‌ مالی‌، بلیت جداگانه‌ای‌ برای‌ کودک تهیه کنید. داشتن یک صندلی‌ اضافی‌، که صندلی‌ اتومبیل بچه به آن متصل شده باشد، برای‌ کودک ایمن‌تر است و برای‌ شما تفاوتی‌ بین یک سفر قابل تحمل و یک سفر شکنجه‌آمیز ایجاد می‌‌کند.


بعضی از مهمترین وسایل برای مسافرت با نوزاد

برای مشاهده توضیحات کامل, مشخصات و نظرات کاربران در مورد هر محصول، روی آن کلیک نمایید.


2 minutes
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/122745.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

صندلی خودرو دلیجان مدل Elite Plus

صندلی خودرو دلیجان مدل Elite Plus
صندلی خودرو دلیجان مدل Elite Plus
۷۲۰,۰۰۰
٪۱۱
۶۴۰,۰۰۰ تومان
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/119528424.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

کالسکه دلیجان مدل بنیتا طرح Gucci 10

کالسکه دلیجان مدل بنیتا طرح Gucci 10
کالسکه دلیجان مدل بنیتا طرح Gucci 10
۱,۱۵۰,۰۰۰ تومان
۱۵.۱میلیونتومان
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/496ddb039077c7d85b90f4485897f6ce81f88b9e_1631004223.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

کالسکه دلیجان مدل BENITA PLUS

کالسکه دلیجان مدل BENITA PLUS
کالسکه دلیجان مدل BENITA PLUS
۱,۷۵۰,۰۰۰
٪۹
۱,۵۹۲,۵۰۰ تومان
۱۷۵۰۰۰۰۰
٪۹
۵۹.۱میلیونتومان
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/31c1bb3cc531ed919e635747e8f38cc29cbd131d_1594755377.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

چادر بازی کودک اینتکس کد 45642

چادر بازی کودک اینتکس کد 45642
چادر بازی کودک اینتکس کد 45642
۲۲۲,۰۰۰
٪۳
۲۱۵,۰۰۰ تومان
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/bf6e23fe5589d04513fbeba035b6e5869d537e7f_1627814655.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

کوله پشتی لوازم کودک و نوزاد دی کمپ کد DCP500 به همراه ساک لوازم کودک

کوله پشتی لوازم کودک و نوزاد دی کمپ کد DCP500 به همراه ساک لوازم کودک
کوله پشتی لوازم کودک و نوزاد دی کمپ کد DCP500 به همراه ساک لوازم کودک
۸۵۹,۰۰۰ تومان
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/112066961.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

صندلی خودرو دلیجان مدل الیت نیو

صندلی خودرو دلیجان مدل الیت نیو
صندلی خودرو دلیجان مدل الیت نیو
۷۸۵,۰۰۰
٪۱۱
۷۰۰,۰۰۰ تومان
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/113379816.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

ست کالسکه و کریر اسپرینگ مدل B047

ست کالسکه و کریر اسپرینگ مدل B047
ست کالسکه و کریر اسپرینگ مدل B047
۲,۰۹۰,۰۰۰ تومان
۰۹.۲میلیونتومان
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/e85993d1007e76b753da1bf4f6a934dcbc6e6484_1607978946.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

چادر بازی کودک طرح بن تن

چادر بازی کودک طرح بن تن
چادر بازی کودک طرح بن تن
۱۷۰,۰۰۰ تومان
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/113016678.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

ست کالسکه دلیجان مدل Roma plus

ست کالسکه دلیجان مدل Roma plus
ست کالسکه دلیجان مدل Roma plus
۳,۱۴۵,۰۰۰ تومان
۱۵.۳میلیونتومان
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/e6ca4f0f181185f921dab01f3ce0a95f551050ce_1621102492.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

ست کالسکه و کریر اسپرینگ مدل اسپیدا بدنه برنز

ست کالسکه و کریر اسپرینگ مدل اسپیدا بدنه برنز
ست کالسکه و کریر اسپرینگ مدل اسپیدا بدنه برنز
۴,۳۰۰,۰۰۰ تومان
۳۰.۴میلیونتومان
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/ea841f49f13e596f445268544e0bc521848afcdc_1611475918.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

صندلی خودرو کودک زویی مدل مکس

صندلی خودرو کودک زویی مدل مکس
صندلی خودرو کودک زویی مدل مکس
۱,۹۹۹,۰۰۰
٪۱۷
۱,۶۵۰,۰۰۰ تومان
۱۹۹۹۰۰۰۰
٪۱۷
۶۵.۱میلیونتومان
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/c6b56d7013439093ff8ad9487dd8efc593da3e93_1614108849.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

ست کالسکه و کریر مدل ورسا کد 17 به همراه ساک لوازم کودک

ست کالسکه و کریر مدل ورسا کد 17 به همراه ساک لوازم کودک
ست کالسکه و کریر مدل ورسا کد 17 به همراه ساک لوازم کودک
۱,۵۳۴,۰۰۰ تومان
۵۳.۱میلیونتومان

 

کلیدهای مراقبت از نوزاد, از تولد تا یک سالگی

کلیدهای مراقبت از نوزاد, از تولد تا یک سالگی

مطلبی که خواندید, برگرفته از کتاب کلیدهای مراقبت از نوزاد، از تولد تا یک سالگی، نوشته تکلا .اس نی, ترجمه زهرا جعفری و منتشر شده توسط انتشارات صابرین میباشد.
مشاهده نسخه کامل کتاب

نظرات خود را با ما در میان بگذارید...

5 1 vote
امتیاز دریافت شده
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

داستان جو فراست...

جو فراست در ۲۷ ژوئن ۱۹۷۱ در لندن به دنیا آمد.

او کار پرستاری از کودکان را از نوجوانی آغاز کرد و به محض پایان تحصیلاتش، آن را تمام‌وقت پی گرفت.

با اینکه نه تجربه مادر بودن داشت و نه تحصیلات دانشگاهی در زمینه تربیت کودک، به آگهی یک مجله پاسخ داد تا توانایی خود را در اجرای یک مجموعه تلویزیونی آموزشی که به اَبَردایه (Supernanny) معروف شد بیازماید.

تهیه‌کنندگان برنامه که مسحور توانایی و مهارت او، نه‌فقط در کنترل بچه‌های سرکش، بلکه در برقراری ارتباط و درک نیازهای آنها شده بودند، او را برای این کار انتخاب کردند…

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

جدیدترین مطالب

عضویت در خبرنامه جوفراست

با عضویت در خبرنامه، جدیدترین مقالات سایت را در ایمیل خود دریافت کنید!