داستان زندگی جو فراست

او که هرگز رویای دست یافتن به چنین موفقیتی را در سر نپرورانده بود، کار پرستاری از کودکان را از نوجوانی آغاز کرد و به محض پایان تحصیلاتش، آن را تمام‌وقت پی گرفت.

جوفراست

جو فراست در ۲۷ ژوئن ۱۹۷۱ در لندن به دنیا آمد.

او که هرگز رویای دست یافتن به چنین موفقیتی را در سر نپرورانده بود، کار پرستاری از کودکان را از نوجوانی آغاز کرد و به محض پایان تحصیلاتش، آن را تمام‌وقت پی گرفت.

کشف شدن استعداد جو فراست

با اینکه نه تجربه مادر بودن داشت و نه تحصیلات دانشگاهی در زمینه تربیت کودک، به آگهی یک مجله پاسخ داد تا توانایی خود را در اجرای یک مجموعه تلویزیونی آموزشی که به اَبَردایه (Supernanny) معروف شد بیازماید.تهیه‌کنندگان برنامه که مسحور توانایی و مهارت او، نه‌ فقط در کنترل بچه‌های سرکش، بلکه در برقراری ارتباط جو با آنها و درک نیازهایشان شده بودند، او را برای این کار انتخاب کردند.

جوفراست در تلویزیون انگلستان

پخش این مجموعه در تابستان سال ۲۰۰۴ از شبکه چهار تلویزیون انگلستان شروع شد و مورد استقبال بی‌نظیر بینندگان قرار گرفت، به‌طوری‌که جو فراست به ستاره تبدیل شد.

کمک به خانواده های آمریکایی

برنامه‌سازان شبکه تلویزیونی اِی‌بی‌سی امریکا، وقتی کار را دیدند، تولید نسخه امریکایی مجموعه را سفارش دادند.

جوفراست که در آغاز شناخت کاملی نسبت به امریکایی‌ها نداشت، خیلی زود پی برد که پدر و مادرهای امریکایی نیز همانند والدین انگلیسی از دست بچه‌های شلوغ و شیطان خود به ستوه آمده‌اند.

نسخه امریکایی اَبَردایه در ژانویه ۲۰۰۵ به نمایش درآمد و موفقیت چشمگیر دیگری برای جو به ارمغان آورد.

روش های تربیتی جو فراست

جو فراست که سالهاست روش‌های موفق تربیتی خود را با تجربیات واقعی و عملی درآمیخته، کودکان را بخش مهمی از زندگی خود می‌داند.

او در هر قسمت از مجموعه، ابتدا مشکلات هر روزه والدین را در تعامل با فرزندانشان نشان می‌دهد.

سپس اصول و قوانینی اختصاصی و متناسب با هر خانواده تدوین می‌کند و برای آنها توضیح می‌دهد.

همچنین با پدر و مادرها درباره اینکه چه تغییراتی باید در خود و روششان ایجاد کنند تا رفتار فرزندشان بهبود یابد، به‌طور خصوصی صحبت می‌کند.

توصیه‌ها و صحبت‌های جو فراست اغلب شامل پرسش‌هایی از والدین است که طی آن از آنها می‌خواهد پیامد رفتار ناپسند کودک و پاداش رفتار خوب او را تبیین و مطابق آن عمل کنند و توصیه می‌کند که هنگام تأدیب کودک، خشم خود را مهار و آرامش خود را حفظ کنند.

اثربخشی روش های تربیت کودک

اثربخش بودن روش‌های تربیتی جوفراست زمانی مشخص می‌شود که در شروع هر قسمت، بچه‌ها را می‌بینیم که دور پدر و مادرها می‌چرخند، گریه می‌کنند، جیغ می‌کشند، قشقرق به‌ راه می‌اندازند، از در و دیوار بالا می‌روند و خلاصه همه را خسته و کلافه می‌کنند، اما پس از روبه‌رو شدن با روش جدید، برای بهتر شدن رفتارشان تمایل نشان می‌دهند.

با وجود این، جوفراست فقط بچه‌ها را مقصر نمی‌داند و معتقد است شاید این پدر و مادرها هستند که باید نگاهی جدی به خودشان بیندازند و پی ببرند آنچه برای دستیابی به نتایج دلخواه بدان نیاز دارند، ایجاد تغییرات مثبت و نگرش جدید است.

او می‌گوید والدین باید دربار ه اینکه چگونه می‌خواهند فرزندانشان را بزرگ و تربیت کنند تصمیمات آگاهانه‌ای بگیرند و برای نهادینه کردن ارزش‌ها و اصول اخلاقی در آنها تلاش کنند. جوفراست نخستین دایه‌ای است که به چنین شهرتی دست یافته است.

موفقیت های بین المللی

در توصیف موفقیت او همین بس که مجموعه‌های آموزشی وی در ۴۷ کشور جهان به نمایش درآمده است.

نتیجه‌بخش بودن روش‌های جو فراست باعث شده بسیاری به این شیوه‌ها روی آورند.

در کشور ما هم برخی روانشناسان و مؤسسات درمانی به اجرای این روش‌ها مبادرت ورزیده‌اند که موفقیت‌آمیز نیز بوده است.

جو فراست
نوشته جو فراست

مادر کافی

جو فراست در کنار فعالیت‌هایش چند کتاب هم درباره تربیت کودک نوشته  است.

معروف‌ترین کتا جوفراست زیر نظر دکتر محمدولی سهامی به فارسی ترجمه شده و انتشارات زوار آن را با عنوان مادر کافی روانه بازار کرده است.

نویسنده کتاب مادر کافی